kapaliçarşi

Image ۲
آبان

kapaliçarşi

 

بازار بزرگ استانبول (Kapalıçarşı) یکی از مشهورترین مقاصد خرید جهان و با ۳۰۷۰۰ متر مربع مساحت، بزرگ ترین بازار سرپوشیده دنیا است. ۶۴ خیابان و کوچه، بازار را با تقریباً ۴۰۰۰ فروشگاه و مسجد، اداره پست، کافه‌ ها، بانک ‌ها و ایستگاه پلیس در خود جای داده و بازار بزرگ استانبول را به یک شهر کوچک مرکزی تبدیل کرده اند.

بازار بزرگ استانبول مکانی است که بسیاری از مشاغل در حال از بین رفتن را با فرهنگ منحصر به فرد خود زنده نگه می دارد. این قدیمی ترین و بزرگ ترین بازار جهان است که متنوع ترین محصولات در آن به نمایش گذاشته می شود. این بازار بیش از ۳ هزار مغازه دارد و تقریباً ۴۰۰ هزار نفر از آن بازدید می کنند. در دوران امپراتوری عثمانی، جواهرات و منسوجات دستباف گرانبها در بازار بزرگ استانبول از سراسر کشور جمع آوری می شد تا به فروش برسد و بهشت خرید برای کسانی است که به ویژه به منسوجات سنتی و جواهرات اصیل علاقه دارند.

بازدید از بازار بزرگ استانبول تنها برای دیدن یک مکان تاریخی و اسرارآمیز نیست. سنت بازار و گرمای انسانی آمیخته با آن، در خریداران و گردشگران احساس اعتماد ایجاد می کند. زمانی که به استانبول سفر می کنید، دیدن بازار بزرگ در کنار سایر بازارهای سنتی استانبول یکی از کارهای ضروری است.

بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان

بازار بزرگ استانبول یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده جهان است. برای لذت بردن کامل از استانبول، قطعا باید خود را در شهر گم کنید و با آن ترکیب شوید. بازار بزرگ مکان مناسبی برای انجام این کار است. بازار بزرگ استانبول در واقع دنیایی مجزا در این شهر است. اینجا بخش فعال، شلوغ و جذاب استانبول است. این بازار گردشگران را از سرتاسر جهان به خود جذب می‌ کند و شما می‌ توانید نه تنها تاریخ باشکوه، بلکه فروشندگان عتیقه، جواهرات، کیف ‌سازان، چرم ‌فروشی ‌ها و فرش ‌فروشی ها را هم اینجا پیدا کنید.

بازار بزرگ استانبول که قدیمی ‌ترین و بزرگ ‌ترین بازار تاریخی جهان است، به دستور سلطان فاتح برای تامین درآمد ایاصوفیه ساخته شد. این بازار تاریخی بین مساجد نوروسمانیه و بیازیت، جواهیر و صندل بدستنس قرار دارد. بدستن به معنای بازاری است که در آن کالاهای با ارزش مانند لباس، جواهرات و … خرید و فروش می شود. این منطقه از آن زمان تاکنون مرکز خرید بوده است.

61 خیابان و 4000 مغازه!

با بزرگ تر شدن امپراتوری عثمانی، بازار بزرگ استانبول نیز با توسعه پایتخت همگام شد. بازاری که در ابتدا از دو بَدِستِن تشکیل شده بود، اکنون حدود ۴۷ هزار متر مربع مساحت دارد. با وجود اینکه بازار بزرگ یازده آتش سوزی و دو زلزله را متحمل شده، اما همچنان با معماری خود بازدیدکنندگان را مجذوب می کند.

بازار بزرگ استانبول از ۶۱ خیابان تشکیل شده که نام برخی از آن ها به مشاغل مختلفی مانند Fesçiler (کلاه فروشان) و Aynacılar (آینه فروشان) اشاره دارد. İç Bedesten که در مساحتی در حدود ۱۵۰۰ متر مربع قرار دارد و Sandal Bedesteni با مساحت ۱۳۰۰ متر مربع به عنوان قسمت های تا حدودی جدا شده از بازار هستند. در اطراف بازار کاروانسراهایی وجود دارد که باز هم بخشی از بازار هستند.

امروزه حدود ۴۰۰۰ مغازه در بازار بزرگ استانبول وجود دارد. افرادی که در گذشته از این بازار دیدن کرده اند، آن را مکانی آرام و با شکوه به تصویر کشیده اند. اما حالا شرایط برعکس است. وقتی در بازار پرسه می‌ زنید می‌شنوید که مغازه‌ داران مردم را به داخل دعوت می ‌کنند. در این احوالپرسی دوستانه می توانید کلماتی از زبان های مختلف را بشنوید. چانه زدن یکی از آداب خرید در بازار بزرگ استانبول است. این آیین هم معمولا توسط فروشنده و هم خریدار انجام می شود.

بزرگ ترین بازار جواهرات جهان

بازار بزرگ استانبول بزرگ ترین بازار جواهرات در جهان است. برای گشت و گذار کامل در آن، باید حداقل سه روز از سفرتان را اختصاص دهید! ممکن است اغراق آمیز به نظر برسد، اما با دیدن انبوه و تنوع مغازه ها متوجه خواهید شد که کاملا درست است.

اگر می‌ خواهید به‌طور استراتژیک در بازار قدم بزنید، به شما توصیه می‌ شود که از دروازه Nuruosmaniye یا Kürkçüler شروع کنید. بهترین طلا و طرح های درخشان را می توانید در جواهرات فروشی های امتداد خیابان Kalpakçılarbaşı منتهی به دروازه نوروسمانیه بیابید. محبوب ترین جواهراتی ها در این خیابان کافکاس و فوات کیرگیز هستند. وقتی به انتهای خیابان می روید با مغازه هایی روبرو می شوید که ساعت های دست دوم می فروشند. در این خیابان، علاقه مندان به چرم می توانند از مکانی محبوب به نام پونتو لذت ببرند.

اگر از قسمت نوروسمانیه وارد بازار بزرگ استانبول شدید، در پیچ دوم به راست بپیچید و تا انتهای خیابان پیاده روی کنید. حدود ۲۰ متر جلوتر، ورودی مسافرخانه Zincirli را در سمت راست خود خواهید دید. این کاروانسرا زیباترین و بدیع ترین کاروانسرا در بازار بزرگ است. اینجا برای طرفداران فرش بهشت است. زیرا مغازه های شیشکو عثمان با مجموعه ای افسانه ای در اینجا یافت می شوند. شیسکو عثمان دارای بزرگ ترین مجموعه فرش در جهان است. گفته می شود این مجموعه را می توان با کاخ دامت ابراهیم پاشا مقایسه کرد.

بهشت پارچه ها

در خیابان Yağlıkçılar، پارچه فروشی های زیادی را پیدا خواهید کرد. شاید فکر کنید که پارچه چیز ساده ای است و می توان آن را در هر جایی خریداری کرد، اما طراحان مشهوری مانند دونا کاران، گالیانو، ژان پل گوتیه و ریفت اوزبک با بازدید از این مغازه ها الهام می گیرند! اگر لباس ‌های دست ‌دوز را دوست دارید، بسیاری از آن ها در Remzi Fırat در شماره ۱۳ فروخته می‌ شوند. این فروشگاه همچنین شعبه جدیدی به نام Ethnic City در خیابان یورگانجیلار در شماره ۱۴ دارد.

گر به پارچه های نقاشی شده با دست و کفتان های عثمانی علاقه دارید، به مغازه Muhlis Günbattı در خیابان Perdahçılar بروید. این فروشگاه دارای طیف گسترده ای از محصولات و همچنین کفتان و فرش می باشد. Sivaslı Istanbul Yazmacı در همین خیابان نیز یکی از قدیمی ترین مغازه های بازار بزرگ استانبول است. این فروشگاه کوچک – که در آن می توانید انواع منسوجات دست ساز آناتولی را پیدا کنید – مکانی محبوب برای طراحان داخلی و خارجی است. منسوجات و پارچه های نقاشی شده با دست از چندین منطقه مختلف ترکیه در اینجا فروخته می شوند. Eğin Tekstil در ورودی دروازه Örücüler یک مغازه ۱۴۵ ساله است. در این مغازه منسوجات ابریشمی، منسوجات سنتی دستباف، پارچه های نقاشی شده با دست و ملافه های کتان وجود دارد.

مناسب برای عاشقان عتیقه

بخش قدیمی Bedesten از بازار بزرگ استانبول یک مکان محبوب برای دوستداران عتیقه است. مغازه هایی که زیور آلات، فرش و ساعت های قدیمی می فروشند نیز اینجا هستند. از معروف ترین مغازه های این قسمت می توان به شالابی و زیوا آنتیک اشاره کرد.

اگر می‌خواهید گوشواره‌های طلای ۲۲ عیار از ماردین یا دیاربکر بخرید که منحصر به فرد باشند، حتماً باید به Mavi Köşe در شماره ۱۱ بروید. اگر طلا را دوست ندارید و به سنگ های طبیعی علاقه مند هستید، Stil Inci برای شما مناسب است. لوازم جانبی و انواع سنگ های طبیعی را اینجا خواهید یافت. در صورت تمایل، حتی می توانید طرح های خودتان را بسازید. مجدداً در این بخش، مجموعه Erdün محصولات تزئینی مانند فانوس و چراغ نفتی را به فروش می رساند.

تلفیق سنت و مدرنیته در بازار بزرگ استانبول

اگرچه بازار بزرگ استانبول بیشتر ساختاری اصیل و سنتی دارد، اما همچنان می توانید با مغازه هایی روبرو شوید که در آن ها سنت با مدرنیته در هم آمیخته شده است. به خصوص در درویش در شماره ۱۹ در خیابان Kesciler، لوازم حمام، منسوجات دست ساز سنتی، پارچه های نقاشی شده با دست، روبالشی، ژاکت و پیراهن از روستاهای آناتولی را خواهید دید. این یک فروشگاه فوق العاده برای خرید سوغاتی های خاص است.

مغازه دیگری که می توانید به آن سر بزنید مغازه عبدالله است. اینجا لوازم حمام، صابون، حوله، رختخواب، ملافه و فرش را برای انتخاب دارید. Deli Kız که سوغاتی و لباس هایی با نقوش ترکی می فروشد، شعبه ای هم برای کودکان دارد.

در بازار بزرگ استانبول چه بخوریم؟

پس از گشت و گذار در بازار بزرگ استانبول خسته و گرسنه شده اید؟ علاوه بر مغازه ها و فروشگاه ها، رستوران ها و کافه های سنتی نیز در بازار وجود دارد. معروف ترین آن ها رستوران حوضلو است که به خاطر سخاوتمندی اش شناخته شده است. شارک کاهوسی تاریخی در خیابان Yağlıkçılar جایگزینی است که می توانید قهوه معروف آن را بنوشید و باتری های خودتان را دوباره شارژ کنید. کافه فس، کافه سلطان و کافه زندگی نیز از کافه های پرطرفدار بازار بزرگ استانبول هستند.

توصیه های بازدید از بازار بزرگ استانبول

  • حتماً یک دوربین یا گوشی با دوربین با کیفیت همراه خودتان داشته باشید زیرا حتما دلتان از چیزهای زیادی در این دنیای رنگارنگ عکس بگیرید.
  • اگر برای اولین بار است که از بازار بزرگ استانبول دیدن می کنید، ایده خوبی است که نام نقاط شروع و خیابان ها را یادداشت کنید تا فراموش نکنید کجا بوده اید.
  • در دیوانیولو قدم بزنید، خیابانی که شاهد بسیاری از رویدادهای مهم دوران عثمانی بوده است.
  • از ستون کنستانتین (Çemberlitaş) دیدن کنید که یکی از مهم ترین ستون های جهان است و داستانی افسانه ای دارد.
  • چورلولو علی پاشا مدرسی، مقبره برخی از سلاطین عثمانی هم در دیوانیولو قرار دارد.
  • حتما از بازار بزرگ استانبول دیدن کنید و با سبک خرید و فروش سنتی و رنگارنگ فرهنگ عثمانی آشنا شوید.
  • چانه زدن سر قیمت کاملا عادی و مرسوم است.

کلام آخر درباره بازار بزرگ استانبول 

همه چیز در بازار بزرگ استانبول تماشایی است؛ مکانی افسانه ای در کلان شهر ترکیه که در آن به راحتی می توان خود را گم کرد و شگفت زده شد. غیرممکن است وقتی وارد این مکان افسانه ‌ای می‌شوید که در طول زمان ویژگی‌ های خاص خود را از دست نداده، به داستان‌ های هزار و یک شب فکر نکنید. از ۲۲ دری مختلف می توان به این بازار دسترسی داشت که به ۵۸ خیابان منتهی می شود. این بازار در منطقه سلطان احمد، در نزدیکی محله‌ های Çemberlitas و Beyazit، در فاصله کوتاهی از مرکز تاریخی شهر و نمادین ‌ترین بناهای تاریخی آن واقع شده است.

صدها هزار بازدید کننده هر روز برای کاوش در هزارتوی مغازه ها به بازار بزرگ استانبول می آیند که در آن می توانید هر چیزی را بخرید: جواهرات، فرش ها، اقلام ساخته شده از فلزات گران بها، پارچه ها و غیره. غیرممکن است که از مخلوط صداها، بوها، طعم ‌ها و رنگ‌ هایی که این محوطه جادویی را پر می ‌کنند مبهوت نشوید. بازار بزرگ استانبول به خاطر چانه‌ زنی‌ هایی که در آن انجام می ‌شود هم مشهور است. پس اگر قصد خرید در این بازار را دارید، برای چانی زدن آماده باشید!

 

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.