!ayin dunyadaki yerine seyhat etmek

Image ۱
تیر

!ayin dunyadaki yerine seyhat etmek

همانطور که اگر از یک افسانه های عجیب و غریب دشت های آناتولی، شنیده اید، کاپادوکیا ترکیه تنوعی از مناطق زمین شناسی به همراه تپه ها و خانه های لانه زنبوری و تخته سنگ های بلند است. در این مطلب از مجله الی گشت شما را با یکی از زیباترین سایت های میراث جهانی در ترکیه که این روزها، گردشگران بسیاری را به خود جذب می نماید، آشنا می کنیم. توپوگرافی منطقه باعث تلفیق تاریخی غنی و عجیب با اشکال طبیعی شده است. کلیساهای مدفن شده در سنگ ها که به رنگ بنفش تزئین شده اند تا موزه های روباز گورمه و مناطق حفاظت شده زیرزمینی Derinkuyu و Kaymaklı معروف ترین جاذبه های این منطقه هستند.

فرسایش در طول قرن ها، چشم انداز باور نکردنی دره گورمی ترکیه و کاپادوکیا را شکل داد اما هزاران سال پیش انسان ها از مادر طبیعت رد شدند و شروع به ساختن یک مجتمع مسکونی و تونل های باورنکردنی در دل سنگ های نرم این منطقه کردند. در آغاز قرن چهارم میلادی، یک تمدن شهری، اما به صورت زیرزمینی، در اینجا ساخته شد.

فوران های آتشفشانی در این ناحیه باستانی، باعث شده که خاک این منطقه با خاکستر ضخیم پوشیده شود. این سنگ های نرم آتشفشانی با ضخامت ۱۰ متر، توف tuff نامیده می شوند. باد و آب در طول سال ها، با بخش های نرم رویی این سنگ ها را برده اند و تنها بخش های سخت آن ها را بر جای گذاشته اند. این قسمت ها به شکل های مخروطی، ستونی، قارچ مانند و دودکشی و با ارتفاعی حدود ۴۰ متر تا اسمان پیش رفته اند.

در اوایل دوران هیتیته، حدود ۱۸۰۰ تا ۱۲۰۰ قبل از میلاد در منطقه گرومه انسان ساکن شد. بعدها منطقه کاپادوکیا ترکیه به راحتی مرز بین امپراتوری های بزرگ شد؛ در ابتدا مرز یونانیان و ایرانی ها و بعدها یونانیان بیزانتین شد. این موقعیت های سیاسی اهمیت مخفی شدن در این ناحیه را برای مردمی که در اینجا زندگی می کردند، بالا برد. در نتیجه، شروع به کندن زمین و ساخت شهرهای زیرزمینی کردند.

این سایت در دوران اولیه مسیحیت، پناهگاهی مذهبی شد. در قرن چهارم، مسیحیانی که از آزار و اذیت حکومت رم فرار کرده بودند، وارد کاپادوکیا ترکیه شدند و جوامع مسیحی را در اینجا تاسیس کردند. در قسمتی از این سایت، آثاری مربوط به دوران اولیه مسیحیت را می توانید ببینید. راهب ها، به اینجا آمدند و کاخ ها و صومعه ها را گسترش داده و نقاشی دیواری بیزانتی به نام فرسکو را در کلیساهای درون غارها کشیدند. این کلیساها مربوط به قرن هفتم میلادی هستند و به دلیل اینکه در انزوا قرار داشتند همچنان سالم باقی مانده اند.

همه غارها و قسمت های کاپادوکیا ترکیه موزه نیست و بعضی از آن ها همچنان به عنوان خانه برای بسیاری از مردم ترکیه استفاده می شوند. بنابراین حواستان را جمع کنید که به کجا وارد می شوید. بعضی از این خانه ها نیز به عنوان هتل مرمت و بازسازی شده و می توانید حتی شب را در آن ها بگذرانید. هر چند فرسایش با آسیب های طبیعی باعث شکل گیری این سایت میراث جهانی شده است اما با ورود تکنولوژی و بعضی از امکانات زندگی مدرن، به این سایت ها آسیب های فراوانی وارد شده است.

چه زمانی برای بازدید مناسب است؟

کاپادوکیا تقریبا در مرکز ترکیه و در ارتفاعات بالا قرار گرفته است. آب و هوایی خشک و گرم در تابستان و از طرفی سرد و پر برف در زمستان دارد. بنابراین بهترین زمان برای رفتن به این ناحیه پاییز و بهار است. هر چند اگر شب را در این ناحیه سپری می کنید، به شما پیشنهاد می دهیم که حتما لباس گرم به همراه داشته باشید. البته در طول روز هوا گرم خواهد بود.

برای دیدن کاپادوکیا ترکیه می توانید از شهرهایی که در بالا نام بردیم، تورهای ورودی به این منطقه را خریداری کنید. همچنین اگر عاشق دوچرخه سواری یا اسکوتر یا حتی ماشین سواری در این منطقه هستید در شهر گورمه برای کرایه این وسایل اقدام کنید.

در کل تورهایی که برای این منطقه برگزار می شوند، ۲ روزه هستند. در روز اول به دیدن منطقه کاپادوکیای شمالی شما را می برند و در همانجا شب را اقامت خواهید داشت و در روز دوم راهی کاپادوکیا جنوبی و جاذبه های آن منطقه مانند دره سرخ خواهید شد. از دیگر کارهای هیجان انگیزی که در کاپادوکیا ترکیه می توان به سراغش رفت، شرکت در تورهای بالن سواری است.

اگر پرواز خود را به ازمیر یا استانبول داشته باشید، از این دو شهر و یا حتی آنکارا می توانید برای فرودگاه کیصری هواپیما گرفته و با ورود به فرودگاه تورهای کاپادوکیا را خریداری کنید. در این صورت با ترانسفر تور به منطقه کاپادوکیا فرستاده خواهید شد و گشت و گذار در این ناحیه مرموز برایتان شروع می شود.

توصیفی که از این منطقه توسط گردشگران ارائه شده کلمه ” ماه فراری” است. چرا که اصلا به زمین شباهت ندارد و انگار پایتان را بر روی سیاره دیگر گذاشته اید.

 

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.