راه های مهاجرت به کشور ترکیه

Image ۱۷
مهر

راه های مهاجرت به کشور ترکیه

 

 

.1مهاجرت تحصیلی به ترکیه

یکی از راههای کسب اقامت، مهاجرت تحصیلی به ترکیه است. به دلیل کیفیت بالای تحصیل، سهولت دریافت پذیرش، ارائه بورسیههای تحصیلی متنوع برای دانشجویان بین المللی و همچنین تدریس هم به زبان ترکی و هم انگلیسی، میتوان این کشور را مقصد تحصیلی مناسبی معرفی کرد.

برای ایرانیان دریافت ویزای دانشجویی ترکیه آسان است هزینه زندگی در ترکیه هم نسبت به دیگر کشورهای اروپایی ارزانتر بوده، بنابراین میتوانید با کار در حین تحصیل هزینههای زندگی خود را پوشش دهید. البته که نباید فراموش کنیم بعد از تحصیل میتوانید کار پیدا کرده و اقامت دائم این کشور را کسب کنید.

 

.2مهاجرت کاری به ترکیه

یکی دیگر از شرایط مهاجرت به ترکیه، دریافت اقامت کاری است. مهاجرت کاری به ترکیه به چند روش مختلف امکان پذیر بوده و باید در حوزههای مشخص شده کار کنید. یک موضوعی که در مورد کار در ترکیه وجود دارد این است که افراد خارجی در بسیاری از مشاغل نمیتوانند فعالیت کنند. به طور کلی سه مجوز برای کار در ترکیه وجود دارد:

  • اجازه کار دائمی یا مستقل در ترکیه
  • کار با کارت  آبی (ماوی کارت)
  • کار موقت در ترکیه

اگر به مدت 5 سال زندگی در ترکیه را تجربه نمایید، میتوانید برای دریافت مجوز کار مستقل یا دائم اقدام کنید. با دریافت این مجوز قادر خواهید بود تا به صورت دائم در این کشور کار و زندگی کنید. پس راهی نیست که در بدو ورود به این کشور در دسترس شما قرار داشته باشد.

یکی دیگر از راههای مهاجرت ترکیه کار با کارت فیروزهای است. متقاضیانی که تحصیلات دانشگاهی خوبی داشته و مهارت و سابقه شغلی داشته باشند، میتوانند با مراجعه به اداره کار ترکیه این مجوز را دریافت کنند. با دریافت کارت فیروزهای میتوانید از تمام مزایا و حقوق شهروندی ترکیه هم بهرهمند شوید.

 

.3مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ترکیه یکی از روشهای دریافت اقامت این کشور است. البته همانطور که از نام آن هم مشخص بوده، نیاز به سرمایه زیادی دارید. با سرمایه گذاری در صندوق املاک و مستغلات به ارزش 500 هزار دلار میتوانید اقامت این کشور را دریافت کنید. علاوه بر صندوق املاک و مستغلات، میتوانید در صندوق سرمایه گذاری خطر پذیر هم سرمایه گذاری کنید. همچنین روشهایی مانند سپرده بانکی، خرید سهام، خرید اوراق قرضه و کارآفرینی هم وجود دارد .

 

.4مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

در این روش باید ملکی حداقل به ارزش 250 هزار دلار در خاک ترکیه خریداری کنید و آن را به مدت 3 سال هم نگه دارید. بنابراین امکان خرید قسطی برای شما وجود ندارد و کل مبلغ آن باید یکجا پرداخت شود. در این حالت بعد از 5 سال شهروندی و پاسپورت این کشور را دریافت میکنید. در همان بدو ورود هم اقامت ترکیه را به دست میآورید .

 

.5مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیهای امکان پذیر است. در این صورت باز هم شرایطی وجود دارد که حتما باید رعایت شود. در غیر این صورت به دلیل مشکلات و سواستفادههایی که از این راه صورت میگیرد، مهاجرت کمی سخت میشود.

شخص متقاضی از طریق ازدواج باید 18 سال تمام داشته باشد در غیر این صورت باید برگه رضایت والدین را به همراه داشته باشد. علاوه بر این ازدواج شما باید به صورت رسمی ثبت شده باشد تا اداره مهاجرت درخواست را بررسی کند. همچنین این فرآیند در حدود 3 تا 5 سال طول کشیده و بعد از آن میتوانید برای اقامت دائم درخواست دهید.

 

.6مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

پناهندگی یکی دیگر از روشهای مهاجرت به ترکیه بوده که اتفاقا خیلی هم خطرناک است. مساله مهمی که وجود دارد این است که وقتی میتوانید از روشهای دیگر اقامت ترکیه را دریافت کنید، بهتر است به سراغ پناهندگی نروید. اساسا پناهندگی به این دلیل است که افرادی که زندگیشان در خطر بوده برای نجات جان خود از آن استفاده کنند. در نتیجه پیشنهاد میکنیم تا زمانی که واقعا جانتان در خطر نیست به سراغ این روش نروید.

با این حال دولت از پناهندهها حمایت کرده و آنها به حقوق پناهندگی در ترکیه دسترسی دارند. برای برخورداری از روند حمایت ترکیه، پناهجو باید به صورت مشخص به اداره کل امور مهاجرت استانی مراجعه کند. بعد از ثبت نام در شهری که برای پناهجو تعیین شده اقامت کنید.

 

.7مهاجرت به ترکیه برای هنرمندان

برای دریافت اقامت ترکیه برای هنرمندان، شما باید مدارکی را به این کشور ارائه دهید که نشان دهنده موفقیتهای شما در حوزههای هنری باشد. بنابراین میتوانید اقامت 2 ساله این کشور را دریافت کنید. این اقامت قابلیت تمدید شدن را داشته و در صورتی که 5 سال متوالی در ترکیه اقامت کنید امکان دریافت اقامت دائم را هم خواهید داشت.

شما به عنوان یک هنرمندی که قصد دریافت اقامت دائم ترکیه را دارد، باید به تاریخ و فرهنگ این کشور آشنا باشید. با سپری کردن آزمون شهروندی میتوانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. همچنین باید به زبان ترکی مسلط باشید. بنابراین قبل از مهاجرت بهتر است در کلاسهای زبان ترکی شرکت کنید.

 

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.